WFC 2013

čtvrtek, 5. prosinec 2013

Když se řekne lotyšský florbal, jako první vyskočí jméno Baiba Juruša. Sběratelka účastí na mistrovství a zároveň nejzkušenější lotyšská florbalistka nechybí v nominaci Janise Freivaldse na šampionát žen v Brně a Ostravě ani tentokrát. S kým přijede nevyzpytatelný lotyšský výběr bojovat o cenné kovy?

b_300_0_16777215_00_images_team_LATVIA.jpgLotyšky se pravidelně zúčastňují mistrovství světa už od jeho počátku, tedy od roku 1997. Jejich nejlepší umístění se datuje k mistrovství světa v dánském Frederikshavenu v roce 2007, kde skončily čtvrté. Na předloňském světovém šampionátu vybojovaly „až“ šestou pozici, když je v zápase o 5. místo porazily Norky. Všechny tyto historické milníky lotyšského ženského florbalu lemuje kariéra jedné lotyšské milovnice florbalu. Ta hráčka se jmenuje se Baiba Juruša a ve svých třiatřiceti letech míří na své deváté mistrovství světa žen.

Hlavní trenér lotyšské reprezentace Janis Freivalds má ve svém středu hráčku, jejíž série je úctyhodná. Hned v prvním zápase, ke kterému Lotyšky nastoupí 7. prosince proti Švýcarsku, totiž jméno Juruša přepíše další historické tabulky. Kromě největšího počtu účastí na MS totiž přidá i nejvíce odehraných utkání.

Ženská reprezentace Lotyšska je pro své soupeře ze skupiny B vlastně velkou neznámou. I když Lotyšky sehrály s Češkami, Švýcarkami či Norkami v minulosti několik zápasů, o jejich současné hře se toho příliš neví. To proto, že za celý rok 2012 nesehrály jediné mezinárodní utkání. Představily se až zkraje roku 2013 na kvalifikaci o nadcházející šampionát, kterou odehrály bez ztráty kytičky.

O vzestupu lotyšského florbalu nemůže být pochyb, rovnou tři lotyšské reprezentantky hrají nejvyšší soutěž ve Švýcarsku. A početná kolonie reprezentantek pocházejících z klubu Rubene, má zase nezměrné množství zkušeností z těžkých utkání na Champions Cupu či EuroFloorball Cupu.

Nominace Lotyšska na MS 2013 v Brně a Ostravě:

Brankářky:

Ilga

Jekabsone

 

Monta

Cema

 

Lauma

Visnevska

Obránkyně:

Evelina

Garbare

 

Linda

Lice

 

Inga

Ametere

 

Gunita

Karklina

 

Baiba

Jurusa

Útočnice:

Paula

Egle

 

Madara

Adamane

 

Evita

Rudzite

 

Gundega

Vancane

 

Diana

Isjomina

 

Liga

Garklava

 

Santa

Torstere

 

Aija

Kuncite

 

Eliza Elizabete

Berzina

 

Madara

Rudzite

 

Luize

Bilinska

 

Edite

Bankava

Skupina ČEZ
IFF
Asics
Gerflor
Ostrava - City of sport

Moravskoslezský kraj
Brno
Autocont
Isoline
Konica Minolta

Do konce mistrovství zbývá: