WFC 2013

pátek, 6. prosinec 2013

Občas se ještě stane, že ve světě zamění Slovenskou republiku za Československo, neboť ji považují stále za jeden federální stát, i když už tomu tak dvacet let není. Vliv českého florbalu na ten slovenský však nelze zanedbávat, protože lavičce slovenské reprezentace už čtyři roky šéfuje Čech Jaroslav Marks. Aby toho nebylo málo, tak fyzioterapeutem je dlouholetý masér Tatranu Střešovice Jindra Douda, a především rovnou šestice slovenských reprezentantek pravidelně nastupuje v české extralize. 

team SLOVAKIAPro Slovenky je to po roce další domácí mistrovství světa. Tedy, vlastně jen skoro. Přece jenom budou muset oproti juniorskému šampionátu v Nitře ujet skoro 230 kilometrů na sever a přejet jedny hranice, ale jinak se mohou v Brně a Ostravě cítit jako doma. Obě pořadatelská města leží v blízkosti hranic a v obou najdete početnou slovenskou komunitu a hlavně jazyková bariéra je mezi češtinou a slovenštinou minimální. A když si vezmeme, že na lavičce slovenské florbalové reprezentace už čtyři roky zvyšuje kvalitu slovenské hry český matador Jaroslav Marks, nelze pochybovat o tom, že by deváté mistrovství světa ve florbalu žen nebylo speciální i pro Slovenky.

Slovenská reprezentace přijede na své čtvrté mistrovství světa ve snaze pokračovat ve slibných výkonech z posledního šampionátu před dvěma lety. Ve švýcarském St.Gallenu skončily trochu nešťastně na 12. pozici, přesto však zlepšily své postavení z roku 2009, kdy si ze švédského Vasteräs přivezly až 18. pozici. Po příchodu Jaroslava Markse na lavičku se posunuly o šest míst na světě. Lze tedy očekávat, že ve zlepšení budou pokračovat a v České republice se porvou o ještě lepší umístění.

Jistě jim k tomu pomohou i zkušenosti šestice hráček, které pravidelně nastupující v nejvyšší české soutěži. Tradičně se bude hodně očekávat od Lucii Košturiakové, která má mimo jiné zkušenosti i z finské Salibandyliigy z loňské sezóny. Před nedávnem tato nejzkušenější Slovenka, a držitelka několika českých mistrovských titulů, vyměnila dres pražského Herbadentu za ELITE Praha. Slovensku naopak bude v sestavě chybět Denisa Ferenčíková, florbalová virtuózka hrající už třetí sezónu za ostravské Vítkovice, která nestihne doléčit bolestivou zlomeninu jedné z kůstek na noze. Přesto má Marksův výběr nespornou kvalitu, se kterou patří ve skupině C, kde se postupně utká s Koreou, Maďarskem a Austrálií, k favoritkám.

Nominace Slovenska na WFC 2013:

Brankářky:

Alexandra

Nováková

Radka

Mládenková

Obránkyně:

Michaela

Šponiarová

Alexandra

Ferencová

Katarína

Klapitová

Alžběta

Ďuríková

Miroslava

Kadučáková

Natália

Broošová

Viktória

Bobotová

Útočnice:

Barbora

Bernátová

Michaela

Ješšová

Katarína

Behancová

Dominika

Sádecká

Petra

Tardíková

Milota

Hutirová

Lucia

Košturiaková

Jana

Trošková

Romana

Janegová

Martina

Stašová

 

Denisa

Ferenčíková*

*figuruje na finální soupisce pro mistrovství světa, ale je zraněná

Skupina ČEZ
IFF
Asics
Gerflor
Ostrava - City of sport

Moravskoslezský kraj
Brno
Autocont
Isoline
Konica Minolta

Do konce mistrovství zbývá: