WFC 2013

sobota, 7. prosinec 2013

Jeden z největších taháků šampionátu a zároveň tradičně vypjaté severské derby se odbylo už v první den devátého Mistrovství světa v Brně a Ostravě. Utkání skupiny A, ve kterém se střetly reprezentace Švédska a Finska, přineslo až nečekaně jednoznačný výsledek ve prospěch úřadujících mistryň světa ze Švédska. Ty si po rozpačité první třetině dokráčely k pohodovému vítězství 8:2.

Severské derby začalo pěkně zostra. Během prvních pěti minut to na tribunách několikrát zahučelo, protože jak se zdá, brněnské publikum není na důraz v mezinárodních zápasech tak úplně zvyklé. Švédky v prvních osmi minutách nenechaly Jonnu Mäkelä ve finské brance vydechnout. Ovšem vládkyně finského brankoviště stejně jako v průběhu celé první třetiny vytáhla z rukávu plejádu zákroků, které brněnští fanoušci ocenili mohutným potleskem. Finkám ale přece jen zatrnulo, to když obránkyně Mia Karjalainen zlomila při rozehrávce hůl tak nešťastně, že se míček dokutálel až na hůl napadající Švédky. První branka utkání ale nepadla.

Na změnu skóre se čekalo až do 24. minuty, se poprvé ukázala síla elitní švédské formace ve složení Jakobsson – Mattsson – Lindström. První jmenovaná chytře našla rozběhnutou Mattsson, která se prosmýkla kolem finské obrany a tváří v tvář finské brankářce nedala šanci. A během následujících čtyř minut se skóre změnilo ještě dvakrát. Nejprve poslala od mantinelu přímý direkt Anna Wijk a pak znovu Mattsson. Po třetí brance si finský trenér Karo Kuussaari (rozhovor s ním si můžete prohlédnot zde) vybral oddechový čas ve snaze uklidnit své svěřenkyně. Což se nepovedlo, protože hned vzápětí chybovala na brankovišti Uimonen, když si zpracovávala míček před dotírající Švédskou hráčkou vysokou holí, což polští rozhodčí Alexander Bienkowski a Marek Chromnicki ohodnotili dvouminutovým trestem. V přesilové hře se po rychlé souhře míček dostal k Ize Rydfjäll, která chirurgicky přesně umístěnou střelu zvýšila skóre na 4:0. Úspěšnou doslova švédskou třetinu zakončila Anna Jakobsson pátou brankou.

Více než tisícovka přítomných diváků sledovala švédské představení, ve kterých Finky hrály roli fyzicky zdatných, avšak reálné hrozby neschopných soupeřek. Kapitánka švédského národního týmu Josefina Eiremo si atmosféru pochvalovala:„Bylo to příjemné. Bylo tady docela hodně lidí a dost velký hluk.“  Více v rozhovoru zde. A zahučelo to po necelé minutě posledního dějství, kdy střelecké trápení hráček ze země tisíce jezer potrhla Elina Kujala. Tu vzápětí napodobila Katri Luomaniemi, která využila obrovské chyby v obraně Švédek trefou na 2:5. Pak už se ale radovaly jen hráčky ve žlutomodrých dresech, které přidaly další tři branky.

Skóre prvního utkání, které mělo být vedle zápasu domácích Češek a Norek největším tahákem prvního hracího dne devátého mistrovství světa žen ve florbale, skončilo poměrně jednoznačně ve prospěch úřadujících mistryň světa ze Švédska 8:2.