WFC 2013

neděle, 8. prosinec 2013

Ne, neměla to být odveta. Byl to přece „jen“ obyčejný zápas ve skupině B. Až na to, že se spolu střetly dvě reprezentace, které bojovaly na předloňském mistrovství světa ve Švýcarsku o bronzovou medaili. Tehdy před domácím publikem Švýcarky padly a ronily slzy. Ačkoli do bronzového utkání je nyní ještě hodně času, tento zápas nejspíše rozhodl o vítězi skupiny B, který tím získa schůdnějšího soupeře pro semifinále. A tuhle cestu po dvou brankách Silvany Nötzli pravděpodobně získaly Švýcarky.

Slušně zaplněná brněnská hala Vodova (2528 diváků) už od rozcvičky mohutně povzbuzovala českou reprezentaci v cestě za dílčím cílem stanoveným pro boje v základních skupinách – porazit Švýcarky. A neměly k tomu daleko. Šly dokonce v 11.minutě do vedení; po skvělé zpětné přihrávce Anny Niemcové byla málem díra v síťce, protože Lucie Paulovičová poslala na branku Moniky Schmid pořádnou bombu. Vedení ale Češkám nezůstalo dlouhou, protože kapitánka Švýcarek Silvana Nötzli znovu prokázala, proč je jednou z nejlepších obránkyň na světě. Využila zmatku před brankou vytvořeným Serainou Ulber a nepříliš prudkou, avšak umístěnou střelou vyrovnala.

Utkání, ve kterém nechyběl náboj a nasazení, se přelévalo ze strany na stranu, hlasité publikum odměňovalo obě reprezentace mohutným potleskem za každou pěknou akci či zákrok. Právě potlesku si dosytnosti užily obě brankářky. Jak Češka Jana Christianová, tak švýcarská Monika Schmid se ve svých svatyních překonávaly. Střelecký prach vyhlášených střelkyň na obou stranách vedle brankářského umu obou golmanek zvlhnul. Jediná hráčka pak ale nakonec přece jenom převýšila ostatní. Silvana Nötzli se ve 44. minutě utrhla po pravém mantinelu a svým chirurgicky přesným zápěstím zakončila pod ruku jinak skvělé Christianové. Ta si v pozápasovém rozhovoru (k naleznutí zde) druhou trefu své bývalé spoluhráčky ze švýcarského klubu Red Ants patřičně vyčítala: „Tohle bych prostě měla mít,“ povzdychla si. To její spoluhráčka Eliška Krupnová si zase vyčítala střeleckou nemohoucnost (více zde).

Češky se hnaly za vyrovnáním. Notně jim k tomu pomohlo i vyloučení Fluriny Marti, která během českého power-play poslala nevybíravým způsobem Anet Jarolímovou poznávat mantinel z druhé strany a byla za to oceněna dvouminutovým trestem. Češky následně zkoušely hru šesti proti čtyřem, ale proti jejich touze vyrovnat stála skvěle fungující zformovaná defenziva Švýcarek v čele s Monikou Schmid. I když by jinak velmi vyrovnanému utkání více slušela remíza, nakonec se Švýcarky radovaly z hubené výhry 2:1.

Skupina ČEZ
IFF
Asics
Gerflor
Ostrava - City of sport

Moravskoslezský kraj
Brno
Autocont
Isoline
Konica Minolta

Do konce mistrovství zbývá: