WFC 2013

neděle, 8. prosinec 2013

V minulém ročníku ze vzájemného zápasu odešlo vítězně Lotyšsko. Letos se ale karta obrátila a vítězstvím 7:0 se na třetí příčku skupiny B prokousalo Norsko. Za lotyšským neúspěchem stála především nepřesná rozehrávka a špatné rozestavení hráček. Po včerejším prohraném duelu s Českem si tak Norky výrazně spravily chuť do hry.

Celý zápas byl prakticky rozhodnut už po několika úvodních minutách – Lotyšky v rychlém sledu dvakrát inkasovaly z hokejky norské útočnice Henriette Knudsen. Po třetím obdrženém gólu si Lotyšky dokonce netradičně vybraly oddechový čas. Ačkoliv se trenér Janis Freivalds snažil své svěřenkyně uklidnit a motivovat je k větší bojovnosti, zvrátit stav utkání lotyšské hráčky nedokázaly a síť jejich brány se do konce první třetiny rozvlnila ještě dvakrát.

Druhá třetina začala poněkud zostra – pro Lotyšky bylo těžké udržet nervy na uzdě a svou frustraci si vybíjely na Norkách. Nechyběly krkolomné pády za mantinely či zlomené hokejky. Potrestány byly hned několika vyloučeními, z nichž to poslední dokázaly Norky po pohledné akci zužitkovat a odskočit soupeřkám na rozdíl 6 branek. Stále byla znatelná nervozita v lotyšské obraně, na bojovnosti ale neubraly a rvaly se o každý míček. Do šaten se tak odporoučely za nezměněného stavu 6:0.

Ve třetí třetině se hra Lotyšek znatelně zlepšila a Norky se trápily v koncovce. Až do 16. minuty se stav utkání nezměnil, poté ale přišla překvapivá bekhendová dorážka a poprvé se v tomto zápase trefila Ida Karevold. Norsko tak odskočilo Lotyšsku o další branku a zpečetila svou první výhru letošního šampionátu. K zápasu se vyjádřila norská kapitánka Anette Berg: „Toto utkání nemělo jasného favorita, bylo to 50 na 50. Oproti zápasu s Českem jsme se ale dokázaly gólově prosadit“. Více v rozhovoru zde.