WFC 2013

úterý, 10. prosinec 2013

Slovenky vstupovaly do předkola play-off s touhou po historickém úspěchu. Zápas proti papírově silnějším Lotyškám měl rozhodnout o všem. Čtvrtfinále nakonec bylo hodně blízko a Slovenkám zbyly jen oči pro pláč. Vzhledem k průběhu hry byl výsledek opravdu smolný.

Oba týmy od začátku nastoupily do utkání na dvě lajny a diváci sledovali zajímavý florbal. Více ze hry měly překvapivě Slovenky. Aktivní při napadání byla zejména Zuzana Šponiarová, která předvedla dvě krásné akce, její šance však zůstaly neproměněny.

Ve druhé části prvního dějství se musely Lotyšky kvůli dvěma téměř navazujícím vyloučením 4 minuty bránit ve čtyřech. Velmi dobře však blokovaly střely svých soupeřek. Slovenky si po uplynutí přesilovek vypracovaly několik tutovek, trestuhodně je však neproměnily. Tu největší spálila Janegová.

I v úvodu druhé třetiny nechávaly hráčky především vyniknout obě gólmanky. Slovenky spálily další jasnou šanci a tak zákonitě přišel trest. Lotyšky převzaly iniciativu a ze své první větší šance vstřelily gól. Střelu odraženou o zadní mantinel dorazila do brány nekrytá Torstere.

Naše sousedky se však s vývojem utkání nechtěly smířit a začaly Lotyšky opět přehrávat. Produktivita jim však dělala problémy. Nakonec se v čase 34:47 po rychlém útoku prosadila Milota Hutirová. Slovenky pak za mohutné podpory publika spálily několik dalších velkých šancí.

Zápas se tak lámal ve třetí třetině. Ferencová prvně přesnou střelou proměnila nájezd a poslala Slovenky do vedení. Přestože měly další šance, nabídly vlastními chybami Lotyškám možnost otočit skóre. Z 1:2 na 3:2 otočila dvěma góly Luize Bilinska, po chybě Košturiakové pak přidala pět minut před koncem čtvrtý gól Lotyšek Diana Isjomina. Slovenky si vzaly oddechový čas, měly další šance. Ujala se však jen střela Michaely Šponiarové. Přes velký tlak a hru v power-play už Slovenky žádnou svoji šanci nevyužily.

Musely tak litovat neproměněných šancí, přestřílely své soupeřky 33:17. Toho si byla vědoma i Katarína Klapitová: „Měly jsme proměnit své šance. Za prohru si můžeme samy.“ „Zápas jsme si prohrály samy. Byly jsme lepším týmem,“ souhlasila brankářka Radka Mládenková. Celý rozhovor se slovenskými hráčkami si můžete pustit zde. Hodnocení za stranu vítězů se ujala Luize Bilinska (zde).