WFC 2013

čtvrtek, 12. prosinec 2013

Zápas o třinácté místo mezi Kanadou a Maďarskem uzavřel zápasy na hřišti B ostravské ČEZ Arény. A stihl si pro sebe uzmout jeden z rekordů mistrovství a přinést napínavý závěr.Kanaďanky dokázaly skórovat již po devíti sekundách první třetiny. Maďarky se ovšem nenechaly zahanbit a po 40 sekundách odpověděly střelou z půlky, při které neměla gólmanka Lynch čisté svědomí. Šance střídala šanci, Kanaďanky skórovaly v minutě šesté, Maďarsku se podařilo srovnat minutu před koncem první třetiny.

Na začátek druhé třetiny diváky probral nařízený nájezd za hru v brankovišti. Kanaďanka Johanna Laurila se pokusila brankářku překonat přízemní střelou, Rita Miklos však její střelu rukou vytěsnila. Kanada však nakonec proměnila přesilovou hru. V polovině utkání Kanada vystřídala brankářku, v patnácté minutě pak v úniku přidala Christi McKinney čtvrtý gól i přes signalizované vyloučení za sekání. Maďarsku se vzápětí podařilo snížit, ale před druhou sirénou Kanaďanky opět navýšily po samostatném úniku skóre na rozdíl dvou gólů.

Ve třetí třetině však Maďarky téměř nepustily Kanadu přes půlící čáru. Nejvíce času strávily Kanaďanky na míčku ve své přesilovce, tu však nevyužily. Naopak Réka Kovács při vyloučení Karley Ronnenberg za zbytečnou hrubost před brankou v čase 49:32 vyrovnala na 5:5. Tento stav i přes velký maďarský tlak a další přesilovku vydržel až do konce třetí třetiny. Kanadu v mnoha závarech podržela brankářka Rachel MacLeod, která se po zásluze stala jejich nejlepší hráčkou zápasu.

O vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení. Hra v něm byla hodně nervózní. Šťastným gólem jej rozhodla Victoria Chapman a odstartovala tak kanadskou radost z historického úspěchu. „Jsme nadšené z tohoto úspěchu pro kanadský florbal,“ rozplývala se po zápase Elieen Lam (rozhovor zde) a nadšený byl i kanadský trenér Robin Ridgewell (rozhovor zde). „Zaměřili jsme se na obranu a to se nám vyplatilo,“ přiznal. To maďarský trenér Péter Huszti byl po zápase hodně zklamaný: „Byli jsme podle mě lepším týmem, bohužel jsme nedokázali proměnit šance,“ zhodnotil neúspěch svého týmu (celý rozhovor zde).