WFC 2013

neděle, 15. prosinec 2013

Ranní zápas o páté místo nabídl dvě naprosto odlišné poloviny. V té první střílely góly Norky, v té druhé Lotyšky. Pobaltské hráčky urputně bránily, vyrážely do nebezpečných protiútoků, a skvěle jim zachytala brankářka Višnevska. Norky se na gól nadřely a v druhé části zápasu nebyly schopny proměnit šance. Propadly pak několikrát v obraně a to rozhodlo.

Norky vstoupily do utkání aktivněji, už ve druhé minutě musela Višnevska vytáhnout parádní zákrok, zatímco Lotyšky se k ohrožení branky dostaly až v šesté minutě. Když pak v sedmé minutě Diana Isjomina neproměnila sama před gólmankou Holt svoji šanci, došlo na otřepané přísloví “Nedáš, dostaneš.“ Kristine Naess využila přihrávku Elisabeth Torp.

Další záživná pasáž přišla mezi 14. a 16. minutou zápasu. Nejprve Norky ve 14. minutě neproměnily dvě velké šance, do třetice jim to však vyšlo a Marianne Nadim zvýšila na 2:0. V 16. minutě pak během šesti sekund zazvonily tyčky na obou stranách. 24 sekund před koncem pak ještě Lotyšky spálily další tutovku.

V počátku druhé třetiny ještě po propadu Lotyšek na středu hřiště zvýšila na 3:0 po dvou rychlých přihrávkách krásným gólem Lena Sundvik. Pak se však na norské hokejky nalepila smůla a začaly pálit tutové šance. V čase 33:00 tak Edite Bankava nastartovala lotyšskou stíhací jízdu. Těsně před koncem druhé třetiny pak ještě Luize Bilinska trefila břevno.

Ve třetí třetině se obraz hry nezměnil. Norky se snažily držet míč, jejich tlak byl ale bezzubý. Po rychlých akcích Lotyšky v 9. a posléze v 17. minutě srovnaly skóre. V 18. minutě pak dokonce Edite Bankava sama na malém brankovišti pohrdla možností potrestat chybu Charlotte Holt a nezametla míček do prázdné brány. Zápas tak dospěl do prodloužení.

V něm byla větší nervozita vidět na hráčkách Norska, zdálo se však, že poprvé na turnaji uvidíme nájezdy. To by však na hřišti nesměla být Edite Bankava. 22 sekund před koncem nabila na gól Lize Garklava a Lotyšky tak začaly slavit.

„Nevíme, co se v druhé půlce zápasu stalo,“ říkala po zápase se slzami v očích norská kapitánka Anette Berg (celý video zde). „Odehrály jsme dobrá utkání proti týmům z první čtyřky a může nás jen mrzet dnešní výpadek,“ dodal kouč Norek Patric Jonsson (rozhovor zde). Naopak Lotyška Baiba Jurusa byla nadšená: „Chtěly jsme ukázat, že na to máme a vyhrát. Snažily jsme se zblokovat co nejvíc střel a to se nám povedlo,“ zhodnotila poslední zápas na svém devátém šampionátu (celý rozhovor zde).