WFC 2013

neděle, 15. prosinec 2013

Je nezastavitelná. Hraje v obrovské formě a už podruhé během jediného šampionátu zadupala český sen do země. Švýcarská kapitánka Silvana Nötzli přijela do České republiky s jediným cílem. Získat své zemi medaili. V osmé minutě prodloužení zápasu o bronz natáhla ke střele, po níž Švýcarsku zacinkala bronzová medaile.

Ta pojítka se šampionátem před dvěma lety se vyloženě nabízejí. Jeden tým pod tlakem domácího publika, druhý žene kupředu touha po medaili. V St.Gallenu byly doma Švýcarky a zklamané zůstaly bez medaile. Karty se obrátily. A i když Češky bojovaly na doraz, ale medaili to nepřineslo. Touha Silvany Nötzli byla zkrátka větší. „Jestli tohle byla pomsta za St. Gallen? Absolutně,“ neskrývala svou největší motivaci Nötzli (více zde).

První třetina utkání o bronz byla velmi nervózní. Ačkoli Švýcarky překypovaly od počátku velkým odhodláním a téměř každý útok znamenal velkou hrozbu pro výtečně chytající Janu Christianovou, vytoužená branka nepřišla. Česká hra připomínala čekání na ortel. Ne že by Češky hrály odevzdaně, to by jim pět tisíc přítomných diváků nedovolilo, ale scházel náboj.

Na první branku se čekalo až do 25. minuty. V přesilové hře po faulu Žůrkové, střílela vedle branky Rüttimann, míček se od mantinelu odrazil před prázdnou branku, kde číhala Bärtschi - 1:0. Přesilovou hru si zahrály také domácí hráčky. Během vyloučení Rüttimann Češky střílely mimo branku, případně vynikla brankářka Schmid. Právě švýcarská gólmanka stála za druhou brankou Švýcarek. Dlouhým výhozem poslala Stellu do útoku, která dokázala vystřelit přes bránící Čapkovou přesně k protější tyčce – 2:0. A mohlo být ještě hůř, když se v 16. minutě nechala za zbytečný faul vyloučit Urbánková. Domácí se semkly a přesilovou hru odbránily na výbornou. Když se ke konci druhé třetiny poroučela na trestnou lavici Nötzli, získaly Češky výhodu, kterou beze zbytku využily hned na začátku třetího dějství.

Češky měly pohádkový vstup do třetiny a během tří minut po brankách Šteglové a Halfarové svítil na časomíře stav 2:2. Ale netrvalo to dlouho. Ve 48. minutě Andrea Kern na půlce natáhla ke střele, která díky teči obránkyň zaplula do branky – 3:2. Češky šťastná švýcarská branka nepoložila. Konečně se probudila i první formace, kterou výrazně oživila přítomnost Elišky Krupnové na hrotu. Právě tato univerzálka stála na konci akce na jeden dotek – 3:3. Remízový stav trval až do konce třetí třetiny a další utkání tak dospělo do prodloužení.

Nervózní hru z obou stran rozsekla až standardní situace na středu hřiště. Po příhře Marti natáhla Silvana Nötzli ke střele, která se zastavila až v síťce – 4:3.

Domácí Češky nedaly svou kůži zadarmo, avšak bronzové medaile si na krk pověsily Švýcarky. Hořký konec to byl zejména pro vedoucí české družiny, Zuzanu Macurovou: „Tohle byl můj poslední reprezentační zápas. Je to trochu hořké loučení, mohlo být s medailí, ale už je čas,“ oznámila kapitánka českého výběru a účastnice pěti mistrovství světa Macurová (více zde).