WFC 2013

neděle, 15. prosinec 2013

Finále devátého světového šampionátu žen ovládly hráčky švédského národního týmu, které v severském derby porazily Finsko 5:1. Lví podíl na výhře měla opět elitní švédská formace, která se podílela na čtyřech z pěti gólů. Svěřenkyně trenéra Curta Söderströma získaly triumf zaslouženě, jelikož celému turnaji dominovaly. Švédky tak úspěšně navázaly na minulý šampionát, vybojovaly svůj čtvrtý triumf v řadě a i nadále zůstávají vládkyněmi ženského florbalu.

Švédky vstoupily do zápasu sebevědomě. Přesto jim Finky dokázaly v první třetině celkem úspěšně vzdorovat. Úvodní část tak stejně jako v základní skupině skončila bez branek. První branka utkání přišla hned po třiceti vteřinách prostřední dvacetiminutovky. Anna Jakobssen poslala míček na Sandru Mattson, která ho nekompromisně poslala do sítě.

O sedm minut později se Švédky radovaly podruhé a znovu u toho byla Anna Jakobssen. Ta doslova režírovala švédský triumf, nakonec zkompletovala hattrick a celkově byla hned u čtyř branek svého týmu. První lajna Švédska byla opět k nezastavení.

Švédky v 50. minutě odskočily na rozdíl tří branek, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. Finky sice ještě dokázaly v závěru snížit, zkoušely hru bez brankářky, na zvrat už to však nestačilo. Naopak reprezentantky Švédka ještě zpečetily svoje vítězství dvěma přesnými zásahy a finále tak ovládly 5:1.

Tahounka švédského týmu Emelie Lindström znovu zažila výborný turnaj. A po zápase zářila štěstím. „Moje pocity jsou skvělé, dnes jsme odehrály výborný zápas,“ pronesla spokojeně. Mistrovství si užívala po všech stránkách.„Panovala tu skvělá atmosféra,“ řekla. A švédskému týmu předpovídá velkou budoucnost. „V týmu je hodně mladých hráček, které na příštích šampionátech budou ještě silnější,“ dodala s úsměvem (celý rozhovor).

„Dnes jsme proti Švédsku předvedly lepší výkon než v předchozím zápase,“ ohlédla se za finálovým soubojem rychlonohá finská útočnice Eliisa Alanko. „V první třetině jsme plnily, co jsme si řekly. Ve druhé třetině jsme však vyrobily několik chyb, které Švédky potrestaly,“ snažila se najít příčiny finské porážky (celý rozhovor).

Autor: Gusta Ondrejčík