WFC 2013

pátek, 1. březen 2013

V pražském hotelu Jurys Inn proběhla první tisková konference k Mistrovství světa žen, které se uskuteční od 7. do 15. prosince v Brně a Ostravě. Pěl let po MS mužů zavítají do České republiky ty nejlepší ženské národní týmy, aby se utkaly o titul mistryň světa. Organizátoři představili cíle a motivace svého snažení o uspořádání nejlepšího ženského mistrovství v historii.

Mužský šampionát trhal v roce 2008 divácké rekordy a odstartoval raketový vzestup florbalu na pozici druhého největšího českého sportu. Pět let poté by mělo MS 2013 pečetit i velký vývoj ženského florbalu. "Fotbal má u nás co do počtu hráčů neotřesitelnou pozici, ale v ženském sportu cítíme šanci, že by se florbal mohl dostat na metu nejvyšší," řekl novinářům prezident ČFbU Filip Šuman.

b_300_0_16777215_00_images_tk.jpg

Mezinárodní florbalová federace IFF zavádí nový hrací formát a české MS žen bude jeho premiérou. Kvalifikované týmy budou dle rankingu rozděleny na dvě poloviny, kdy se v úvodní části turnaje mezi sebou utkají týmy první osmičky ve dvou základních skupinách a stejně tak týmy druhé osmičky světového žebříčku. "Tento formát slibuje odpadnutí často kritizovaných utkání florbalových velmocí s ne tak rozvinutými zeměmi, která končila rozdílem i dvou desítek gólů," vyzdvihnul tento krok ředitel organizačního štábu Jan Jirovský. "Čekají nás tak velmi zajímavé boje mezi týmy velké čtyřky již v brněnských základních skupinách," dodal. Zdůraznil pak především fakt, že nejde o návrat k rozdělení na elitní A a slabší B divizi, ale že i papírově slabší týmy mají stále šanci proniknout až do bojů o medaile.

Velkým cílem a snem českých organizátorů je překonání rekordů v návštěvnosti. Ten dosavadní drží švýcarské MS, ke kterému si před dvěma lety našlo cestu téměř 30 000 diváků. "Máme na co navazovat z MS 2008 a chceme přilákat na elitní ženský florbal 40 až 50 tisíc diváků," nastínil plány organizátorů Jan Jirovský. Prvním předpokladem k úspěšnému naplnění tohoto cíle je výběr pořadatelských měst. Volba padla na Brno s Ostravou. "V Brně chodí na florbal tradičně mnoho lidí a Ostrava ukázala svou velkou sílu před pěti lety, takže se na utkání za podpory skvělých fanoušků těšíme," pochvalovala si výběr hostitelských měst reprezentační trenérka Karolína Šatalíková.

Představen byl i patron českého MS žen, jehož role se ujal zpěvák a herec Vojtěch Dyk z Real Top Praha. "S florbalem jsem začal v devíti letech, kdy ještě nebyl tolik známý, ale zpívával jsem si v šatně a kluci se mi smáli, tak jsem florbalu nechal a dal se na zpívání," s nadsázkou připomněl své zkušenosti s florbalem Vojtěch Dyk, který žezlo patronátu přebírá po Ivanu Trojanovi.

Příští týden jsou na programu další dvě velké události, jež budou mít velký podíl na konečné podobě prosincového šampionátu. V úterý 5. března proběhne v prostorách Magistrátu města Ostrava slavnostní los základních skupin, který budete moci sledovat živě na webu Mistrovství světa žen www.wfc2013.cz. A hned druhý den, tj. ve středu 6. března, bude v přímém přenosu prvního utkání play-off AutoCont Extraligy spuštěn předprodej vstupenek na největší florbalovou událost tohoto roku. Podrobnější informace o vstupenkách naleznete v článku ZDE.

Skupina ČEZ
IFF
Asics
Gerflor
Ostrava - City of sport

Moravskoslezský kraj
Brno
Autocont
Isoline
Konica Minolta

Do konce mistrovství zbývá: